WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz!
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Yıl 1988 – Seferihisar’da UÇAK KAZASI

3 hafta önce
510 kez okundu
Yıl 1988 – Seferihisar’da UÇAK KAZASI

Tarihler 2 Ocak 1988 gününü gösterirken, Batı Almanya havayolu şirketi Lufthansa’nın altmarkası olan Condor Flugdienst şirketine ait 3782 uçuş kodlu D-ABHD tescilli Boeing 737-230 tipi uçak charter sefer için Almanya Stuttgart – Echterdingen Havalimanı – İzmir Adnan Menderes Havalimanı seferini yapmak üzere kalkışını yapmış ve İzmir için yaklaşma sırasında içinde bulunan 5 mürettebat 11 yolcu ile birlikte Seferihisar yakınlarında düşerek 16 kişiye mezar olmuştu.

Yanlış yaklaşma prosedürü yüzünden düştüğü açıklanan uçak Seferihisar Beyler köyüne 5 km. Havalimanı’nın da yaklaşık 18 km. uzağında bulunan 770 m. Rakımlı Dümentepe’ye çarparak parçalandı ve yandı.

O Tarihte görgü tanıklarından Beyler köyü muhtarı olan Osman POLAT “Akşam saatleriydi. Feci yağmur vardı. Havada korkunç bir patlama oldu ve baktığımızda bir uçağın dağın iç kısmına doğru düştüğünü gördük. Olayı hemen jandarmaya bildirdik. Ancak uçağın düştüğü yere ulaşmak arazinin dağlık ve ormanlık alan olması nedeniyle çok güç oldu” dedi.

Olay yerine giden ve Gödence köyü sakinlerinden olan diğer bir görgü tanığı da “Gecenin karanlığında Dümentepe’ye ulaşanlar önce alevlerle karşılaştılar. Uçak yanıyordu, kuyruğu gövdesinden ayrılmış ve çevreye dağılmış cesetler yanmış, parçalanmış, ağaçlara asılı kalmıştı. Görüntü son derece korkunç ve ürperticiydi” dedi.

Uçağın kara kutusunun incelenmesinden sonra kule ile pilot konuşmaları ;
PİLOT: 5 bin feetdeyim 4 bin feete inmek istiyorum.
KULE: Tamam 4 bin feete inebilirsiniz.
PİLOT: Aaaa !!! bir dakika şu an aşağıda bir şey görüyorum.
(Saat 19:18 ve daha sonra kule ile bağlantı kesiliyor)

Uçakta Yaşamını yitirenler ;
Mürettabat
Wolfgang HECHLER (Pilot)
Helmuth ZÖLLER (Yrd. Pilot)
Lothar MÜHLMEİSER (Hostes)
Susan EPPLE (Hostes)
Sussane KALTENBACH (Hostes)

Yolcular ;
Zeki AKTAŞ – Mübeccel CAN – Ethem DELİNASLAN – Necla DEMİREL – Tülay YILDIZ – Müslim YILDIZ – Mustafa MUR – Hüseyin VİDİNLİ – Faruk ŞİMŞEK – Tanza AKCİF – Sadri YETMİŞBİR

Haber & Fotoğraf: Hamza GÜNER – Ercan ERGÜN

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Seferihisar Web Tasarım