WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz!
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Seferihisar Ulu Cami Sakal-ı Şerif

2 hafta önce
79 kez okundu
Seferihisar Ulu Cami Sakal-ı Şerif

Seferihisar Ulu Cami’de Sakal-ı Şerif ziyaretinden görüntüler.

Gazettege (Haber Koordinatörü ve Yazı İşleri Müdürü) Sevil Ege‘nin Seferihisar’da Kadir gecesinde Sakal-ı Şerif’i bizler için yayına aldı… Teşekkürler.

https://www.facebook.com/GazettEge/videos/466735144062285/

seferihisar-ulu-cami.jpg


İzmir ili, Seferihisar ilçesi, Camii kebir Mahallesindedir. Geç osmanlı dönemi camisidir. H 1231 / M 1816 ylında yapılmıştır.

Geniş bir avlu içinde yer alan, tek minareli, ahşap mahfilli ve minberli bir camidir. 1996 yılında kapsamlı bir onarım görmüştür. Enine dikdörtgen planlı cami, iki sıra destekli üç sahına ayrılmıştır. Ahşap tavanlı mihrap kavsarası üzerinde perde motifi, tepelik kısmında ise Barok karakterli süslemeler yer alır. Mihrabın her iki yanında süsleme amacıyla yapılmış birer sağır sütun bulunmaktadır. Üst katta kadınlar için ayrılmış olan ahşaptan yapılmış mahfil yer alır. Yapının minaresi kuzey cephesi üzerindedir. Kesme taş ve tuğla örgü malzemeli çokgen kaide üzerindeki minarenin pabuç kısmı tuğladan, yuvarlak, sağır kemerlerle, hareketlendirilmiştir. Pabuç üzerinde yükselen tuğla malzemeli silindirik gövdenin bitiminde yer alan şerefe kısmına, mukarnas süslemeler ile geçiş sağlanmıştır. Üstü alaturka kiremit ile örtülü olan caminin çatısı, çift sıra kirpi saçaklıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Seferihisar Web Tasarım