Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Mason Nedir? Ne Zaman Kuruldu.

4 ay önce
301 kez okundu
Mason Nedir? Ne Zaman Kuruldu.

Kapalı kapılarının ardında sakladığı sırlar ve sahip olduğu güç ile belkide dünya tarihine en çok etki eden gizemlerle örtülü kadim bir cemiyet olan masonların Türkiye’de de aktif olduğunu biliyor muydunuz bu topluluk ve bu topluluğa ait ilk loca 1717’de Londra’da kurulmuş olsa da, topluluğun kökleri neredeyse 14. yüzyıla kadar dayanıp bir grup duvar ustasının yan yana gelmesiyle oluşturuldu ve zaten mason kelimesinin anlamı duvarcılıktır.

Halk arasında sanıldığının aksine bir din değildir. Onlar bu oluşuma onlar bu oluşuma kardeşlik demeyi tercih ederken internette onların ülkelerin siyasetlerine ve ekonomilerine şekil veren bir tarikat olduğu yönünde birçok iddia yer almaktadır.

Herşeyden önce size şu bilgiyi aktarmalıyım! İlk olarak mason olmak için ne yapmak gerekiyor resmi siteleri mason.org.tr de belirtildiği üzere çok kolay gözüküyor çünkü
*5 ana şart var 1 erkek olmak.
*Erkek olma şartı ilk şart olmasına karşın.
Günümüzde bir elin parmaklarını bile geçmeyecek sayıda kadında toplulukta bulunmuştur.
*Bir tanrının varlığına inanmak
*Tanrı’nın varlığına inanmayan kişiler topluluğa giremiyor
Ancak ister müslüman ister hristiyan ister musevi olsun tanrı inancına sahip herkes teknik olarak bu topluluğun bir üyesi olabilir 3
*18 yaşından büyük olmak 4 iyi bir eğitime ve toplum tarafından saygı gösterilen bir karaktere sahip olmak sadece iyi bir eğitim ve karakter yetmez
*Aynı zamanda çevreniz tarafından takdir gören biri olmak zorundasınız ve ek olarak ekonomik bir güce ihtiyacınız vardır her yıl verilen yıllık aidat bölge büyük locası kayıt ücreti ve büyük loca ücreti gibi ücretlendirmelerle üyelerden para toplanır.

İnternet’deki anonim kaynaklar kişinin ekonomik durumu yaşı ve derecesine bağlı olarak o kişiden yıllık 1000 tl ile 10000 tl arasında toplam bir ücret alındığını iddia etmekte bunlarla beraber topluluğun kendi hayır kurumları da vardır bazı üyelerin bu kurumlara milyonlarca dolarını aktardığı da olur öyleki topluluğun resmi basın açıklamalarına göre masonik hayır kurumu sadece 2015 yılında bile 20.000.000 sterlinlik bağış toplamıştır. 5 son şart mason olabilmeniz için hali hazırda mason olan birinin size referans olması gerekir yani tüm şartları ne kadar sağlarsanız sağlayın içeriden biri size referans olmadan mason olamazsınız.
İçeride hiç tanımadıkları bir yabancıya yer yok büyük üstad kaymakamı kurul başkan yardımcısı tören üstadı vekili büyük kılıç taşıyıcısı ve her yıl sadece 500 masondan birinin erişebildiği büyük rütbe gibi birçok makam vardır ancak tüm bu makamlar 3 ana rütbeye bölünebilir yeni girmiş çıkar yakın zanaatkar büyük üstad zaman azim ve bağlılıkta tüm bu makamlar adım adım aşılır.

Ayrıca forum sitelerindeki masonlar tarafından onaylanan gördüğünüz resimdeki el sıkışma şekilleri bize masonlara arasında rütbeye göre güzlü el sıkışma şekilleri olduğunu gösteriyor…

Atatürk tarafından masonların köklerinin Türkiye’ye bir tehdit oluşturabileceği düşüncesiyle kapatıldı ve öyle kaldı taa ki 1956 yılında Menderes hükümeti tarafından tekrar açılıncaya dek. Gizemli faaliyetlerini bu gün aktif olarak devam ettirmekte bu locanın resmi internet sitesine göre Türk topraklarında kurulan ilk loca 1.Mahmut döneminde 1738 yılında kurulmuş. Masonluk ingiltere’de 1707 yılında başladıktan 21 yıl sonra tüm Dünya’ya Osmanlı topraklarına dahi ulaşmış Türkiye’de şuan İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde Masonluk Locaları bulunuyor.

2010 yılında Fatih Altaylı’ya Masonluk ile ilgili her şeyi anlatan cemiyetin üstad-ı azamı olarak bilinen Remzi Samver Türkiye’de 218 adet loca ve 15 bin civarında mason vardır demiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Seferihisar Web Tasarım