WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı cevaplamak için burada. Bize her şeyi sorabilirsiniz!
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Kundakçı – Cafer Öz

2 ay önce
108 kez okundu
Kundakçı – Cafer Öz

İzmir Seferihisarlı yazar Cafer Öz‘ün 7’nci kitabı olan, ‘Milli Mücadele’de Seferihisar – Kundakçı‘ adlı tarihi romanı, kitap marketlerde yerini aldı. Azari, Arkadaşım Şanslı, Mehmet Oğlu Memet, Aşkın Dili, Cennetin Gözyaşları, Üzgünüm Zaman Bitti adlı araştırma, şiir ve romanları yayınlanan Öz’ün son kitabı, ‘Milli Mücadele’de Seferihisar – Kundakçı’ milli mücadelede Seferihisarlı efelerin verdiği savaşı anlatıyor. Kitabıyla ilgili bilgi veren Öz, bu eserde yazılanların milli mücadele dönemini anlatan onlarca eserin taranmasıyla bir araya getirilen gerçek yaşam öykülerinin romanlaştırılmış hali olduğunu söyledi.

Uzun bir araştırma döneminin ardından Seferihisar ve Urla köylerini tek tek dolaşarak, zaman zaman hayattaki son bilgi dağarcıkları köylüler ile konuşulduğunu ve sözlü tarih bilinciyle hareket edildiğini belirten Öz, kitabın yazılmasında Seferihisar’ın tarihi konusunda ilk bilgileri veren Kundakçı’nın torunu Oktay Tugan’ın desteğinin yadsınamaz olduğunu ifade etti. Öz, bu arada hiçbir yerde görülmemiş, fotoğraflardan oluşan bir arşivin de sahibi olduğunu anlattı.

Cafer ÖZ – Kundakçı İmza Günü

YORUMLAR

Cafer Öz’ün kitabı bizi olağanüstü heyecanlandıran bir çalışma oldu. “Tarihi Roman” belki de dünyanın en saygın edebiyat türlerinden biridir. Victor Hugo’nun “93”ü hem edebi lezzet hem de tarihsel bilgi zenginliği bakımından bu güzel türe güzel bir örnektir. Bir yandan didaktik olmadan tarihsel bilgiyi öğrenmek bir yandan da duygu ve kurgunun yaratıcı hayal gücüyle buluşmak, ancak bu türle mümkündür.
Cafer Öz’ün “Tarihi Roman”ı ülkemizde eksikliği duyulan bu türün en güzel örneklerinden biridir. – İZMİR Belediye Başkanı Tunç SOYER

İstiklal Savaşımızın en önemli noktalarından biri olan Batı Anadolu Bölgesi’ndeki mücadele daha İzmir’in işgal edildiği 15 Mayıs 1919’dan kısa bir süre önce başlamış ama işgal günü ve sonrası verilen mücadelesi ile de tüm ülke çapında örnek oluşturmuştu.
İşte bu mücadelede en önemli rol bölgedeki efelere ve onların gayrete getirdiği halka düşecektir.
İzmir’in adalara en yakın bölgelerinden biri olan Seferihisar halkı da bu mücadele içinde olacaktır. Uzun yıllar bir arada yaşayan Rum ve Türk halkının emperyalizmin çıkar savaşında birbirine düşürüldüğü bu acı dönemde başarı, topraklarını işgalcilere karşı koruyan ve milli bir duruş sergileyen bölge halkının olacaktır.
Bu roman tarihi gerçekler ışığında, bu başarı toplumsal olaylar ve insanların psikolojileriyle birlikte anlatılmış ve sürükleyici dili de tarihe bir ışık yakmıştır. – Atatürk İlkeleri ve İnkilâp Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi
Dr. Mehmet Emin Elmacı

Kitaba Buradan Ulaşa bilirsiniz.
https://www.kitapyurdu.com/kitap/kundakci/467819.html
https://www.dr.com.tr/Kitap/Kundakci/Edebiyat/Roman/Turkiye-Roman/urunno=0001766044001
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Seferihisar Web Tasarım